Justyna Olszewska-Świetlik, Edyta Proniewicz, Bożena Szmelter-Faustek, Ewa Pięta, Wybrane materiały w gdańskich warsztatach malarskich od XV do XVIII wieku w świetle badań metodą spektroskopii Ramana (RS)

Badania zabytkowych dzieł sztuki, pomimo ciągle udoskonalanych metod analitycznych, nie zawsze pozwalają na precyzyjną odpowiedź dotyczącą składu wybranych materiałów malarskich. Celem publikacji było przedstawienie wyników identyfikacji pigmentów malarskich metodami spektroskopowymi (spektroskopia Ramana) wybranego zespołu dzieł, które powstały na przełomie kilku wieków od XV do XVIII w. Obrazy pochodzą z terenu Pomorza Gdańskiego i Kujaw, z miast takich jak: Gdańsk, Pelplin i Toruń.

Wyniki analiz wraz z widmami ramanowskimi stanowią bazę danych dostępną do wykorzystania w pracach naukowych różnych dyscyplin jak historia sztuki, konserwacja, czy jako materiał pomocny przy interpretacji analiz chemicznych innych dzieł sztuki. Każde z 31 przedstawianych obiektów malarskich opatrzone jest krótką notką, ilustracją z miejscem pobrania próbek oraz mikrofotografią przekroju, na której zaznaczono obszar wykonania analiz ramanowskich.

Utworzona baza danych stanowi uzupełniający wkład pomocny przy weryfikacji i definiowaniu danych na temat oryginalnych i wtórnych materiałów stosowanych w północnej szkole polskiej.

Publikacja jest adresowana do konserwatorów dzieł sztuki, badaczy zajmujących się analizą próbek pochodzących z zabytkowych obrazów oraz naukowców i znawców sztuki.

Dane szczegółowe:

  • Miejsce i rok wydania: Toruń 2014
  • Publikacja z kategorii: naukowa
  • Język publikacji: polski

Wielkość pliku: 15,4 MB

Rodzaj pliku: EPUB

ISBN: 978-83-64869-02-0

Słowa kluczowe: badania zabytków, spektroskopia ramanowska, sztuka polska, malarstwo sztalugowe, sztuka gdańska, sztuka Pomorza i Kujaw

Plik do pobrania:

EBOOK

Wybór literatury i powiększenie widm ATR FTIR dla publikacji:

Justyna Olszewska-Świetlik

Kwatera z dawnego retabulum, Adoracja Dzieciątka, Obrzezanie - awers, Zwiastowanie - rewers, 1480 z katedry pw. św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty w Toruniu. Historia, badania, technika, konserwacja


Nie możesz się nie komunikować.

Paul Watzlawick


O firme

Firma jako Eikon Studio rozpoczęła działalność w 2007 r. Trudniła się składem książek naukowych. Od 2015 r. rozszerzyła spektrum ofertowe na formę małego wydawnictwa z możliwością sprzedaży we własnej księgarni internetowej i zmieniła nazwę na Pracownia Wydawnicza EIKON.

Kontakt

Pracownia Wydawnicza EIKON
Dorota Dominiak

ul. Boczna 14, 97-200 Wąwał - siedziba
ul. Bema 12/12, 87-100 Toruń
NIP: 773 212 89 73
e-mail: eikon.dtp@gmail.com, info@eikonstudio.pl
tel. 664 046 857

Copyright © Pracownia Wydawnicza EIKON. All rights reserved.